06Wtorek, 6 maja 2025Judyta, Jan, Jurand
Deklaracja Dostępności
Youtube logoYoutube logo
Poniedziałek, 19 grudnia 2011

Humanistyczna sesja naukowa

Czesław Miłosz a władza, Muzyczne inspiracje poezją Miłosza,  Twórczość Czesława Miłosza - oto tytuły prelekcji, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły na zakończenie obchodów Roku Miłosza. 14 grudnia w Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY odbyła się humanistyczna sesja naukowa, poświęcona życiu i twórczości polskiego noblisty. Gość specjalny sesji, doktor Jarosław Fazan z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wygłosił wykład na temat biografii i poezji Czesława Miłosza. 


"Czesław Miłosz a władza" autorstwa Michała Kocjana z klasy II A, "Muzyczne inspiracje poezją Miłosza" Sebastiana Marszałka z III E,  "Twórczość Czesława Miłosza" Katarzyny Gimińskiej z klasy III A - oto tytuły prelekcji, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły z okazji  zakończenia obchodów Roku Miłosza.
Program sesji został przygotowany przez uczniów klasy II A, II E, III A , III B i III E pod opieką pani Ireny Piotrkowskiej, Katarzyny Dziurdzi, Ewy Soboń, Jolanty Sotoły, Eweliny Bujakowskiej i Bogdana Dobruckiego.
Niezwykle intetresujący wykład na temat wątku emigracyjnego w biografii noblisty wygłosił gość specjalny, doktor Jarosław Fazan z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali ciekawe i twórcze prelekcje oraz występy artystyczne: montaż słowno - muzyczny i wystąpienie laureatów konkursu recytatorskiego.
Obejrzeliśmy także film, w którym Andrzej Franaszek, publicysta Tygodnika Powszechnego, literaturoznawca związany z Uniwersytetem Jagilellońskim, opowiada o niezwykłym Miłoszu i o biografii noblisty, której poświęcił pisarz 10 lat życia.
Na zakończenie pani dyrektor Zuzanna Dziuba podzieliła się z obecnymi własnym, osobistym doświadczeniem poezji Miłosza, a także podziękowała organizatorom sesji za ich zaangażowanie i pracę.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniami uczniów.

14 grudnia o godzinie 9.15  zebraliśmy się z całą klasą przed wejściem do Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY. Tutaj odbyła sie sesja naukowa na temat twórczości i życia Czesława Miłosza. Sesja została zainicjowana z okazji jubileuszu setnych urodzin poety (Rok Miłosza).
Po sprawdzeniu listy obecności skierowaliśmy się do sali widowiskowej i zajęlismy miejsca. Następnie uczniowie naszej szkoły przybliżyli nam twórczość Miłosza, śpiewając i recytując jego wiersze.Obejrzeliśmy serię krótkich filmów,  zawierających opis życia Miłosza, ale też obraz stulecia, ze wszystkimi jego rewolucjami, dyktaturami i wojnami, w których mial udział poeta. Po wykładzie doktora Jarosława Fazana miałem odczucie, że biografia Miłosza to opowieść o życiu pełnym bólu, a nie optymistyczna historia pisarza, który odniósł sukces na skalę światową. Wielkość Miłosza zrodziła się z nieustannego konfliktu, wewnętrznego rozdarcia, bólu i buntu, wątpliwości i niepokoju.
Wiele dowiedziałem się o twórczości Miłosza, ale najwięcej o nim samym, o tym, jakie wydarzenia z jego życia wpłynęły na późniejszy odbiór świata i twórczość poety. Po zakończeniu zawierającym przemowę Pani Dyrektor, wróciliśmy do domu. Rafał Lupa, 1A

Sesja składała się z dwóch części. Pierwszą z nich była prezentacja multimedialna, opowiadająca o życiu i twórczości Czesława Miłosza. Dzięki niej dowiedzieliśmy się o wielu szczegółach z życia poety, na przykład o tym, że prócz tego, iż Miłosz był wybitnym poetą i eseistą, był także znakomitym dyplomatą. W wieku 29 lat zadebiutował swoim utworem "Poemat o czasie zastygłym". Urodzil się w 1911 roku na Litwie. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim polonistykę, prawo a także nauki społeczne. Był związany z Krakowem. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Jego pogrzeb odbył się w Bazylice Mariackiej, a ciało zostało złożone w prostym, granitowym sarkofagu, w Krypcie Zasłużonych w Klasztorze Ojców Paulinów na Skałce. Czesław Miłosz zdobył w 1980 roku Nagrodę Nobla za całokształt twórczości literackiej. Paulina Wierzba, 1A

Dzięki organizacji sesji uczniowie krakowskiego liceum wzbogacili swoją wiedzę na temat Czesława Miłosza i jego poezji. W mojej pamięci najbardziej utkwił wykład doktora Jarosława Fazana. Łukasz Gralec, 1A

Sesja rozpoczęła się prezentacajmi multimedialnymi, przygotowanymi przez starszych uczniów. Przedstawiono w nich życiorys i twórczość poety. Następnie na scenie zagościł wykładowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor Jarosław Fazan. W sposób dokładny przybliżył nam postać Miłosza - poety, czytając jego wiersze i interpretując je. Po krótkiej przerwie uczeń klasy trzeciej [Sebastian Marszałek - przyp.red.] zajął się w swoim wykładzie wykorzystaniem poezji Miłosza w muzyce. Odsłuchaliśmy utwory Stanisława Soyki i Czesława Mozila, pochodzące z płyty "Czesław śpiewa Miłosza". Według mnie była to najciekawsza prezentacja. Lidia Fijałkowska, 1A